Bine ați venit la gimnaziu!!

Johann-Wolfgang-von-Goethe
Colegiul German Goethe este școala minorității germane din România, o instituție cu o tradiție de peste 270 de ani, în care au învățat și mulți dintre părinții elevilor noștri. Suntem o comunitate în care învățăm unii cu alții, dar mai ales unii de la alții. Școala noastră se laudă cu un colectiv de 20 cadre didactice la nivelul învățământului primar, format exclusiv din profesori pentru învățământul primar calificați. Noi, îndrumătorii celor mici, suntem permanent preocupați de formarea continuă și dezvoltarea personală în vederea asigurării unui învățământ de calitate.
Johann-Wolfgang-von-Goethe
La gimnaziu elevii studiază pe baza curriculum-ului în vigoare la nivel național, profesorii adaptându-și demersurile didactice în funcție de specificul școlii și de nevoile elevilor. Se îmbină în mod echilibrat activitățile formale de învățare cu activitățile extracurriculare care cultivă aptitudinile artistice, sportive si tehnice. Clasele a V-a și a VI-a învață în intervalul 12:30/13:30 – 19:00 Clasele a VII-a și a VIII-a învață în intervalul 7:30 – 14:20
Johann-Wolfgang-von-Goethe
Elevii noștri beneficiază de laboratoare de științe și de informatică moderne, unde desfășoară experimente și activități practice. Toate sălile de clasă sunt dotate cu table interactive și internet, oferind acces la tehnologii moderne care le permit să învețe într-un mod interactiv și să se pregătească pentru provocările lumii digitale.
Johann-Wolfgang-von-Goethe
Ne centrăm pe formarea și dezvoltarea competențelor necesare pentru succes în viață, facilitând o tranziție ușoară către liceu și încurajând elevii să devină cetățeni responsabili și implicați în comunitate. Anual derulăm numeroase proiecte și programe extracurriculare la care elevii se pot înscrie în funcție de preferințe și interese (teatru, cor, club de lectură, revista școlii, club de ecologie, fotbal, baschet, etc.).

Împletim munca serioasă cu activități creative oferind celor mici multiple oportunități de dezvoltare

WhatsApp Image 2023-11-15 at 10.14.17
WhatsApp Image 2023-11-15 at 10.14.18 (2)
WhatsApp Image 2023-11-15 at 10.14.20